Muži

V nedeľu vyvrcholili Majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v cestnej cyklistike pretekmi mužov na 227 kilometrov. Na štarte nechýbal  Peter Sagan  a ani takmer celý tím Cycling Academy Trenčín Slávia Trenčín. O titul slovenského šampióna celkovo bojovalo 76 cyklistov. Hneď od prvých metrov sa útočilo. Veľké množstvo cyklistov sa chcelo dostať do úniku. Jeden útok striedal druhý až sa  vpredu osamostatnilo 40 pretekárov. Zo Slovákov sa v čele ocitli Peter Sagan z Bory – hansgrohe spoločne aj so Simonom Nagym Andrejom Líškom, obaja z Cycling Academy Trenčín. Skupina utečencov mala veľkú silu, ale spolupráca v skupine viazla, a preto sa jedenásť cyklistov vzdialilo od svojich súperov. Zo Slovákov vpredu ostal iba Sagan a Štoček. Z českých pretekárov ostala vpredu 8 členná skupina spoločne s našim Tomášom Kalojírosom (Cycling Academy Trenčín). Skupina  vpredu spolupracovala a medzera medzi utečencami a pelotónom sa zväčšovala. Pri druhom prejazde cez cieľovú pásku mali utečenci k dobru už dve minúty pred hlavným poľom. Desať cyklistov v úniku stále naberali cenné sekundy na svoj účet. Na méte 127 kilometrov pred cieľom mali k dobru takmer sedem minút.  Na začiatku druhej polovice pretekov prestala panovať harmónia v hlavnom poli. Viacerí cyklisti si snažili nastúpiť a ujsť, ale ani jeden atak nebol úspešný. V piatom kole skupina okolo Tomáša Kalojirosa viedla už o desať minút, a pomaly začínala získavať rozhodujúcu prevahu v boji o víťazstvo. V samotnom čele pretekov stále prebiehala ukážková spolupráca. Dnešné vysoké teploty robili problémy nejednému súťažiacemu, načo doplatil pri predposlednom výstupe na Motešice  aj Tomáš Kalojíros, keďže dostal kŕče a z úniku vypadol.  Do cieľa prišiel Kalojíros aj napriek strate za vedúcou skupinou na 8. mieste z českých pretekárov. Z balíka najlepšie špurtoval Simon Nagy, ktorý obsadil 5. miesto medzi Slovenskými závodníkmi.

Vyjadrenie Tomáš Kalojíros (8.miesto- CZE):

„Už od začátku se jelo hodně vysoké tempo. Bylo tady hodně pokusu o únik. Nakonec zařídil únik dne Peter Sagan, nejprv s nim ujeli asi 40 pretekáři společně s Nagym,Liškou a Jan Stöhr, jeli kolem 49km/h. Na 40km přišel klíčový moment kdy sem nastoupil do úniku i já ačkoli sem se necítil úplně dobře, tento krát únik tvořilo jenom 10 lidí. Skupina spolupracovala čím jsme si vytvořili náskok až 10 minut, bylo mi jasné, že o vítězovi se rozhodne právě z téhle skupiny. V posledním kole sem v stoupání dostal křeče, čím jsem ztratil kontakt s čelní skupinou. Věděl jsem, že titul už mít nebudu a proto jsem chtěl dojít alespoň na 8.místě v takto dlouhém závode, co se mi nakonec i podařilo.“

Juniori

Celková dĺžka juniorských pretekov bola vypísaná na 130km. Na štart pretekov sa postavilo 99 cyklistov, presne 34 juniorov bolo zo Slovenska. Juniorské preteky odštartovali krátko po pol štvrtej, pričom sa museli popasovať s vysokými teplotami, ktoré panovali na území celého Slovenska. Prvé dve kolá sa stále nastupovalo ale ani jeden cyklista si nevybudoval žiadny väčší náskok. Až pri treťom výjazde na kopec Motešice (5,3 %; 0,8 km) sa začala ukazovať sila všetkých zúčastnených. Najskôr sa vpredu ocitlo trio českých cyklistov. Neskôr sa k nim pridali aj ďalší pretekári, pričom z Trenčína to boli Samuel Tuka (Slávia Trenčín) a Lukáš Sokolík (Slávia Trenčín). Vpredu tak bolo 13 juniorov z toho 4 Slováci. V poslednom kole sa Martinovi Svrčkovi podarilo odskočiť z vedúcej skupiny do samostatného úniku, ktorý doviedol až do víťazného konca. Pri špurte uniknutej skupiny o medaily, vybojoval Lukáš Sokolík bronzovú medailu a Samuelovi Tukovi  sa ušla už iba povestná zemiaková, keďže nechal všetko na trati pri stíhaní uniknutého Svrčka.

Vyjadrenie Lukáš Sokolík (3.miesto- juniori):

„Už od začiatku som sa rozhodol, že prvé dve kolá budem čakať na nástup nejakeho z favoritov  a pôjdem na istotu v balíku. V treťom kole som už očakával nástup v kopci, preto som sa držal vpredu aby som bol schopný reagovať. Keď sa vytvoril únik bol som jeho súčasťou, avšak veľmi sa nespolupracovalo, myslel som si, že tento únik to nedotiahne až na cieľovú pásku. Vo štvrtom kole nás ostalo už len 9 z pôvodnej 13 člennej skupiny. Začali sme spolupracovať, ale bohužiaľ na víťazstvo sme už nemali, bojovalo sa o druhé miesto. V závere som však nemal dosť síl a umiestnil som sa na treťom mieste.“

Ženy a juniorky

Ženy a juniorky odštartovali spolu na tri okruhy v celkovej dĺžke 97km, pričom sa museli vyrovnať s vysokými teplotami, ktoré panovali. Na trati bojovalo 89 pretekárok a o slovenské tituly súperilo 27 cyklistiek. Prvé dve kolá slovenské pretekárky vyčkávali a moc neútočili. Až v poslednom okruhu prebehla mierna selekcia, kde sme mali zastúpenie v podobe ženy Petry Machálkovej (CAT)  a junioriek Laury Lukáčovej a Terezy Kurnickej ( obe Slávia Trenčín). Do cieľa špurtoval početná skupina a titul medzi juniorkami sa podarilo obhájiť Terke Kurnickej, pričom získala double, keďže vyhrala aj časovku jednotlivcov. Na druhom mieste prišla tímová kolegyňa a taktiež strieborná medailista z časovky jednotlivcov Laura Lukáčová. Petra Machálková obsadila v kategórií žien 6. miesto.

Vyjadrenie Tereza Kurnická (Majsterka SR-juniorky):

„ Dnešné preteky boli veľmi horúce a dosť často som pociťovala únavu z tepla. Každé kolo som dúfala, že v kopci sa to nadelí tak aby som zostala sama juniorka v prvej skupine. Nakoniec v poslednom kole sme tam ostali tri. Posledných asi 15 km mi prišlo dosť hektických, bolo tam veľa nástupov a balík bol dosť nepokojný. Pri vjazde do Bánoviec to na kruháči spadlo a ja som sa pádu vyhla len tak tak. Nakoniec som musela šprintovať o víťazstvo s Laurou Lukáčovou. Z titulu som veľmi šťastná, pretože ako sa hovorí, obhájiť je ťažšie a mne sa to podarilo.

Photo by: Ján Melicher